Panasonic Electronic Components ECE-P2EP752HA
ECE-P2EP752HA picture photo
Mfg. Part Number
ECE-P2EP752HA
Brief Description
CAP ALUM 7500UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
ECE-P2EP752HA.pdf
Availability of ECE-P2EP752HA
QUANTITY
ECE-P2EP752HA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-P2EP752HA
Internal Part NumberEIS-ECE-P2EP752HA
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-UP
PackagingBulk
Capacitance7500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.56A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)4.134" (105.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-P2EP752HA
Related LinksECE-P2, ECE-P2EP752HA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-P2EP752HA Details Description
Related parts for ECE-P2EP752HA
IC OPAMP DIFF 360MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS 2M datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 1.62M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf