Panasonic Electronic Components ECE-P2HP821HA
ECE-P2HP821HA picture photo
Mfg. Part Number
ECE-P2HP821HA
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
ECE-P2HP821HA.pdf
Availability of ECE-P2HP821HA
QUANTITY
ECE-P2HP821HA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-P2HP821HA
Internal Part NumberEIS-ECE-P2HP821HA
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-UP
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)222 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.47A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)2.480" (63.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-P2HP821HA
Related LinksECE-P2, ECE-P2HP821HA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-P2HP821HA Details Description
Related parts for ECE-P2HP821HA
CONN N PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/2" datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf