Panasonic Electronic Components ECE-T2AP103FA
ECE-T2AP103FA picture photo
Mfg. Part Number
ECE-T2AP103FA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
ECE-T2AP103FA.pdf
Availability of ECE-T2AP103FA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-T2AP103FA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-T2AP103FA
Internal Part NumberEIS-ECE-T2AP103FA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-UP
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)33 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.97A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.480" (63.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-T2AP103FA
Related LinksECE-T2, ECE-T2AP103FA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-T2AP103FA Details Description
Related parts for ECE-T2AP103FA
IC MONITOR SUPPLY 5.0V TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 1.45M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf