Taiyo Yuden LAV35VB1R2K
LAV35VB1R2K picture photo
Mfg. Part Number
LAV35VB1R2K
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 760MA 180 MOHM
Datasheet Download
LAV35VB1R2K.pdf
Availability of LAV35VB1R2K
QUANTITY
LAV35VB1R2K Order Process
Ship out your order
Specifications of LAV35VB1R2K
Internal Part NumberEIS-LAV35VB1R2K
Material - Core-
Inductance1.2µH
Tolerance±10%
Current Rating760mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAV35VB1R2K
Related LinksLAV35, LAV35VB1R2K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAV35VB1R2K Details Description
Related parts for LAV35VB1R2K
RES ADJ 2.0 OHM 100W 10% LUGS datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB10 M32 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC RF TXRX SUB-1GHZ LP 32QFN datasheet.pdf
SGE1510-0-0820L-2000C-2000C datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T SOLDER LUG datasheet.pdf
CAP POLYMER 39UF 20% 50V T/H datasheet.pdf