Panasonic Electronic Components ECE-T2DA222EA
ECE-T2DA222EA picture photo
Mfg. Part Number
ECE-T2DA222EA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ECE-T2DA222EA.pdf
Availability of ECE-T2DA222EA
QUANTITY
ECE-T2DA222EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-T2DA222EA
Internal Part NumberEIS-ECE-T2DA222EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-HA
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)98 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-T2DA222EA
Related LinksECE-T2, ECE-T2DA222EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-T2DA222EA Details Description
Related parts for ECE-T2DA222EA
IC USB TRANSCEIVER 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 50POS T/H R/A TIN PI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf