Panasonic Electronic Components ECE-T2GP821FA
ECE-T2GP821FA picture photo
Mfg. Part Number
ECE-T2GP821FA
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ECE-T2GP821FA.pdf
Availability of ECE-T2GP821FA
QUANTITY
ECE-T2GP821FA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-T2GP821FA
Internal Part NumberEIS-ECE-T2GP821FA
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-UP
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)222 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.38A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-T2GP821FA
Related LinksECE-T2, ECE-T2GP821FA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-T2GP821FA Details Description
Related parts for ECE-T2GP821FA
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
CONN SPRING 70POS DUAL .295 SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 300MW SOD523 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN DSUB 2X25POS M/F 19.05MM datasheet.pdf
22000UF 16V 35X35 85C SI datasheet.pdf