Panasonic Electronic Components ECE-V1CA100NR
ECE-V1CA100NR picture photo
Mfg. Part Number
ECE-V1CA100NR
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
ECE-V1CA100NR.pdf
Availability of ECE-V1CA100NR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-V1CA100NR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-V1CA100NR
Internal Part NumberEIS-ECE-V1CA100NR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current25mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-V1CA100NR
Related LinksECE-V1, ECE-V1CA100NR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-V1CA100NR Details Description
Related parts for ECE-V1CA100NR
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
IC U-CODE RF FE SGL DIFF 8XQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 10POS SMT datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 250VAC datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V T/H datasheet.pdf
FUSE 200A TRACTION datasheet.pdf