Panasonic Electronic Components ECE-V1EA101UP
ECE-V1EA101UP picture photo
Mfg. Part Number
ECE-V1EA101UP
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
ECE-V1EA101UP.pdf
Availability of ECE-V1EA101UP
QUANTITY
ECE-V1EA101UP Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-V1EA101UP
Internal Part NumberEIS-ECE-V1EA101UP
Standard Package1,000
SeriesVS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current91mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-V1EA101UP
Related LinksECE-V1, ECE-V1EA101UP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-V1EA101UP Details Description
Related parts for ECE-V1EA101UP
IDC CABLE-AKN50A/ AE50G / X datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 16POS 30AU datasheet.pdf
FIXED IND 620UH 101MA 13 OHM TH datasheet.pdf
SENSOR TILT SWITCH PCB ADAPTER datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONN HOUSING RCPT 8POS NATURAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf