Panasonic Electronic Components ECE-V2AA3R3P
ECE-V2AA3R3P picture photo
Mfg. Part Number
ECE-V2AA3R3P
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
ECE-V2AA3R3P.pdf
Availability of ECE-V2AA3R3P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-V2AA3R3P Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-V2AA3R3P
Internal Part NumberEIS-ECE-V2AA3R3P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-V2AA3R3P
Related LinksECE-V2, ECE-V2AA3R3P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-V2AA3R3P Details Description
Related parts for ECE-V2AA3R3P
FUSE GLASS 2.5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 6A STD QC 1.5 PNL datasheet.pdf
OUTPUT MODULE AC 13MA 24VDC datasheet.pdf
IC Z8 12MHZ ROMLESS C40 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD ISOLATED POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONTROL LOG 6 IN 4 OUT 100-240V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf