XP Power ECE40US03-SD
ECE40US03-SD picture photo
Mfg. Part Number
ECE40US03-SD
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 40W
Datasheet Download
ECE40US03-SD.pdf
Availability of ECE40US03-SD
QUANTITY
ECE40US03-SD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE40US03-SD
Internal Part NumberEIS-ECE40US03-SD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsECE(20 - 40) Series TUV Certificate
ECE(20 - 40) Series UL Certificate
ECE(20 - 40) Series CB Report
Video FileECE 5 to 60 Watts Encapsulated PCB & Chassis
RoHS InformationECE(20 - 40) Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesECE
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)40W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency73%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension3.78" L x 1.57" W x 1.12" H (96.0mm x 40.0mm x 28.5mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE40US03-SD
Related LinksECE40U, ECE40US03-SD Datasheet, XP Power Distributor
ECE40US03-SD Details Description
Related parts for ECE40US03-SD
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
IC DAC NANO 16BIT DUAL 10-MSOP datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PLC SPLITTER 1X2 S-GRADE 1M datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
STD EAPR180F K datasheet.pdf
IC BALUN UMINI 433MHZ 6-FLIPCHIP datasheet.pdf
3 POS KEY RIGHT BRUSHED datasheet.pdf