XP Power ECE60US15
ECE60US15 picture photo
Mfg. Part Number
ECE60US15
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 60W
Datasheet Download
ECE60US15.pdf
Availability of ECE60US15
QUANTITY
ECE60US15 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE60US15
Internal Part NumberEIS-ECE60US15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsECE60 Series CB Report
ECE60 Series UL Certificate
ECE60 Series TUV Certificate
RoHS InformationECE60 Series Declaration of Conformity
Featured ProductECE60 Series Encapsulated 60 Watt AC-DC Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesECE60
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts)60W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Efficiency88%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension3.60" L x 1.50" W x 1.10" H (91.4mm x 38.1mm x 28.0mm)
Power (Watts) - Max60W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE60US15
Related LinksECE6, ECE60US15 Datasheet, XP Power Distributor
ECE60US15 Details Description
Related parts for ECE60US15
RES SMD 25.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10-MSOP datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 250E 8.25KV BOL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
EXT CABLE 10M HIGH FUNCTION TYPE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 6A SO-8FL datasheet.pdf