Omron Automation & Safety H7BR-CWVP-AC24/DC12-24
H7BR-CWVP-AC24/DC12-24 picture photo
Mfg. Part Number
H7BR-CWVP-AC24/DC12-24
Manufacturer
Product Category
Panel Meters - Counters, Hour Meters
Brief Description
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT
Datasheet Download
H7BR-CWVP-AC24/DC12-24.pdf
Availability of H7BR-CWVP-AC24/DC12-24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
H7BR-CWVP-AC24/DC12-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of H7BR-CWVP-AC24/DC12-24
Internal Part NumberEIS-H7BR-CWVP-AC24/DC12-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLH7BR Series Feb/2008
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters - Counters, Hour Meters
SeriesH7BR
TypePreset
Operating ModeUp, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate30Hz, 1kHz, 5kHz, 10kHz
Time Format-
Number Of Characters Per Row6, 6
Display TypeLCD - Black Characters, Green Backlight
Display Characters - Height-
Input TypeVoltage
Output TypeRelay, Solid State
Voltage - Supply24VAC, 12 ~ 24VDC
ResetExternal, Front Panel
Panel Cutout DimensionsSquare - 68.00mm x 68.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP54 (Face)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H7BR-CWVP-AC24/DC12-24
Related LinksH7BR-CWVP-A, H7BR-CWVP-AC24/DC12-24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H7BR-CWVP-AC24/DC12-24 Details Description
Related parts for H7BR-CWVP-AC24/DC12-24
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 5POS MALE datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A SLD datasheet.pdf