Panasonic Electronic Components ECH-A18405JX
ECH-A18405JX picture photo
Mfg. Part Number
ECH-A18405JX
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4UF 5% 180VAC RADIAL
Datasheet Download
ECH-A18405JX.pdf
Availability of ECH-A18405JX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECH-A18405JX Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-A18405JX
Internal Part NumberEIS-ECH-A18405JX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECH-AX Series 30/Jan/2012
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECHAX
PackagingBulk
Capacitance4µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC180V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.571" W (31.50mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-A18405JX
Related LinksECH-A1, ECH-A18405JX Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-A18405JX Details Description
Related parts for ECH-A18405JX
POT 20K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
FILTER LOW PASS 5.2GHZ 0603 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 569 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 180D 1ST datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 820PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf