Yageo RT0805BRE0751R1L
RT0805BRE0751R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0751R1L
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0751R1L.pdf
Availability of RT0805BRE0751R1L
QUANTITY
RT0805BRE0751R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0751R1L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0751R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0751R1L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE0751R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0751R1L Details Description
Related parts for RT0805BRE0751R1L
IC ENCORE MCU FLASH 64K 44PLCC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN FPC 19POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 35MA 9.7 OHM TH datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V TSOT23-6 datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 0.35A 30V CHIP 1206 datasheet.pdf
IC ECHO CANCELLER DUAL 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
MICRO FINE CONICAL 0.20MM datasheet.pdf