Littelfuse 20KPA132CA
20KPA132CA picture photo
Mfg. Part Number
20KPA132CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 132VWM 213VC AXIAL
Datasheet Download
20KPA132CA.pdf
Availability of 20KPA132CA
QUANTITY
20KPA132CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 20KPA132CA
Internal Part NumberEIS-20KPA132CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series20KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)132V
Voltage - Breakdown (Min)147.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp213V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)94.8A
Power - Peak Pulse20000W (20kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20KPA132CA
Related Links20KPA, 20KPA132CA Datasheet, Littelfuse Distributor
20KPA132CA Details Description
Related parts for 20KPA132CA
RES SMD 0.01 OHM 1% 2W 4527 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .187" .062"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 11A QC TERM datasheet.pdf
CAP MICA 620PF 5% 100V 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 40V AXIAL datasheet.pdf