Panasonic Electronic Components ECH-S1393JZ
ECH-S1393JZ picture photo
Mfg. Part Number
ECH-S1393JZ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
ECH-S1393JZ.pdf
Availability of ECH-S1393JZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECH-S1393JZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-S1393JZ
Internal Part NumberEIS-ECH-S1393JZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-(B,P,M,F,K),ECH-S 18/June/2008
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECHS
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.236" W (14.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.496" (12.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-S1393JZ
Related LinksECH-S, ECH-S1393JZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-S1393JZ Details Description
Related parts for ECH-S1393JZ
IC OPAMP GP 1.1MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES 250 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIE MTR 300 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 51C P /11 WHT 36" NI datasheet.pdf