Panasonic Electronic Components ECH-S1393JZ
ECH-S1393JZ picture photo
Mfg. Part Number
ECH-S1393JZ
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
ECH-S1393JZ.pdf
Availability of ECH-S1393JZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECH-S1393JZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-S1393JZ
Internal Part NumberEIS-ECH-S1393JZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.236" W (14.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.496" (12.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-S1393JZ
Related LinksECH-S, ECH-S1393JZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-S1393JZ Details Description
Related parts for ECH-S1393JZ
CAP ALUM 10000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID NUMBER 10 datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 196VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf