Panasonic Electronic Components ECH-S1H103JZ
ECH-S1H103JZ picture photo
Mfg. Part Number
ECH-S1H103JZ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECH-S1H103JZ.pdf
Availability of ECH-S1H103JZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECH-S1H103JZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-S1H103JZ
Internal Part NumberEIS-ECH-S1H103JZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-(B,P,M,F,K),ECH-S 18/June/2008
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECHS
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" L x 0.158" W (8.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.346" (8.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-S1H103JZ
Related LinksECH-S1, ECH-S1H103JZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-S1H103JZ Details Description
Related parts for ECH-S1H103JZ
CONN HEADER 24POS 4.2MM STR GOLD datasheet.pdf
RELAY SSR 40A 230VAC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF/SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf
470UF 200V 22X40MM 105C 5000H datasheet.pdf