Panasonic Electronic Components ECH-S1H103JZ
ECH-S1H103JZ picture photo
Mfg. Part Number
ECH-S1H103JZ
Brief Description
CAP FILM 10000PF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECH-S1H103JZ.pdf
Availability of ECH-S1H103JZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECH-S1H103JZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-S1H103JZ
Internal Part NumberEIS-ECH-S1H103JZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" L x 0.158" W (8.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.346" (8.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-S1H103JZ
Related LinksECH-S1, ECH-S1H103JZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-S1H103JZ Details Description
Related parts for ECH-S1H103JZ
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRI-STATE 8DIP datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 4A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf