Panasonic Electronic Components ECH-S1H153JZ
ECH-S1H153JZ picture photo
Mfg. Part Number
ECH-S1H153JZ
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECH-S1H153JZ.pdf
Availability of ECH-S1H153JZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECH-S1H153JZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-S1H153JZ
Internal Part NumberEIS-ECH-S1H153JZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-(B,P,M,F,K),ECH-S 18/June/2008
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECHS
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.177" W (12.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.346" (8.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-S1H153JZ
Related LinksECH-S1, ECH-S1H153JZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-S1H153JZ Details Description
Related parts for ECH-S1H153JZ
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUNCTION GENERATOR 20MHZ PRG DDS datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 0.5A SYNC 6TDFN datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 14.17"L X 6.28"W datasheet.pdf
LI98 THERMAL TAPE 150X150X0.2MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P3T datasheet.pdf
ANTI STATIC IC TRAY CLIP WH datasheet.pdf
PLATO SLDER TIP SCRDRVR 5.2 MM datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf