Panasonic Electronic Components ECH-S1H393GZ
ECH-S1H393GZ picture photo
Mfg. Part Number
ECH-S1H393GZ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 2% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECH-S1H393GZ.pdf
Availability of ECH-S1H393GZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECH-S1H393GZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-S1H393GZ
Internal Part NumberEIS-ECH-S1H393GZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-(B,P,M,F,K),ECH-S 18/June/2008
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECHS
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.197" W (12.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.449" (11.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-S1H393GZ
Related LinksECH-S1, ECH-S1H393GZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-S1H393GZ Details Description
Related parts for ECH-S1H393GZ
IC MONITOR RESET 2.31V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 4.5A TO-220F datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC PQFN datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MOD RJ45 FEMALE 8P8C+5PWR CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 40V AXIAL datasheet.pdf
PWRBLADE R/A HDR datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.056UF RADIAL datasheet.pdf