Panasonic Electronic Components ECH-S1H393GZ
ECH-S1H393GZ picture photo
Mfg. Part Number
ECH-S1H393GZ
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 2% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECH-S1H393GZ.pdf
Availability of ECH-S1H393GZ
QUANTITY
ECH-S1H393GZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-S1H393GZ
Internal Part NumberEIS-ECH-S1H393GZ
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.197" W (12.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.449" (11.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-S1H393GZ
Related LinksECH-S1, ECH-S1H393GZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-S1H393GZ Details Description
Related parts for ECH-S1H393GZ
TRIMMER 1K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL NATURAL datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.100 T/H datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3.84A 24 MOHM TH datasheet.pdf