Panasonic Electronic Components ECH-S1H563GZ
ECH-S1H563GZ picture photo
Mfg. Part Number
ECH-S1H563GZ
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 2% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECH-S1H563GZ.pdf
Availability of ECH-S1H563GZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECH-S1H563GZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-S1H563GZ
Internal Part NumberEIS-ECH-S1H563GZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.217" W (12.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-S1H563GZ
Related LinksECH-S1, ECH-S1H563GZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-S1H563GZ Details Description
Related parts for ECH-S1H563GZ
CONV DC/DC 30W 18-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.2A 50.4 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 54POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
IC FLASH 256KB 8UDFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf