Panasonic Electronic Components ECH-S1H683JZ
ECH-S1H683JZ picture photo
Mfg. Part Number
ECH-S1H683JZ
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECH-S1H683JZ.pdf
Availability of ECH-S1H683JZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECH-S1H683JZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-S1H683JZ
Internal Part NumberEIS-ECH-S1H683JZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.197" W (14.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-S1H683JZ
Related LinksECH-S1, ECH-S1H683JZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-S1H683JZ Details Description
Related parts for ECH-S1H683JZ
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TXRX USB ULPI 13MHZ CLK 24-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL SWITCH SPDT HMC547 datasheet.pdf
CONN PNL RCPT M12 POST SKT YLW datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 86POS datasheet.pdf