Panasonic Electronic Components ECH-U1C563JX5
ECH-U1C563JX5 picture photo
Mfg. Part Number
ECH-U1C563JX5
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 16VDC 1210
Datasheet Download
ECH-U1C563JX5.pdf
Availability of ECH-U1C563JX5
QUANTITY
ECH-U1C563JX5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-U1C563JX5
Internal Part NumberEIS-ECH-U1C563JX5
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.067" (1.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-U1C563JX5
Related LinksECH-U1, ECH-U1C563JX5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-U1C563JX5 Details Description
Related parts for ECH-U1C563JX5
CONN TERM CRIMP 22-30AWG GOLD datasheet.pdf
IC ADC LP 12-BIT 133KSPS 20-SOIC datasheet.pdf
CONN MAGJACK 12PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RETRACTOR BALANCER 4-6LB 6.6' datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18.7 OHM 1% 30W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf