Panasonic Electronic Components ECH-U1H153GB5
ECH-U1H153GB5 picture photo
Mfg. Part Number
ECH-U1H153GB5
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 2% 50VDC 1210
Datasheet Download
ECH-U1H153GB5.pdf
Availability of ECH-U1H153GB5
QUANTITY
ECH-U1H153GB5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-U1H153GB5
Internal Part NumberEIS-ECH-U1H153GB5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECH-U(B)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-U1H153GB5
Related LinksECH-U1, ECH-U1H153GB5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-U1H153GB5 Details Description
Related parts for ECH-U1H153GB5
FIXED IND 4.3UH 7.8A 10.5 MOHM datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.6V SNT-4A datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
DISPLAY 10 BAR GRAPH YLW-GRN CC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf