Amphenol Aerospace Operations D38999/26WG39BN
D38999/26WG39BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG39BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WG39BN.pdf
Availability of D38999/26WG39BN
QUANTITY
D38999/26WG39BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG39BN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG39BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG39BN
Related LinksD38999/, D38999/26WG39BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WG39BN Details Description
Related parts for D38999/26WG39BN
RES SMD 56.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .056-.065 30AU datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/2.85V 0.3A 8MLF datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" GOLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 634MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOSFET 6N-CH 1200V 78A SP6-P datasheet.pdf