KEMET C1812C333J5GACTU
C1812C333J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C333J5GACTU
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C333J5GACTU.pdf
Availability of C1812C333J5GACTU
QUANTITY
C1812C333J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C333J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C333J5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C333J5GACTU
Related LinksC1812C33, C1812C333J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C333J5GACTU Details Description
Related parts for C1812C333J5GACTU
REG 5V-9V 3A SIP W/CU HS TH datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A DDPAK datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 12NS 54TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANSFORMER POTENTIAL 480/120 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 37.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 18MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf