Panasonic Electronic Components ECJ-0EB1C333K
ECJ-0EB1C333K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-0EB1C333K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
ECJ-0EB1C333K.pdf
Availability of ECJ-0EB1C333K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECJ-0EB1C333K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-0EB1C333K
Internal Part NumberEIS-ECJ-0EB1C333K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-0EB1C333K
Related LinksECJ-0E, ECJ-0EB1C333K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-0EB1C333K Details Description
Related parts for ECJ-0EB1C333K
JUMPER-H2728TR/C2065S/X 6" datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN CAP PLUG SIZE 15 MTL CHAIN datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Complete 10-Bit, 20 MSPS, 80 mW CMOS A/D Converter IC datasheet.pdf