Xilinx XC2V1000-5FGG256C
XC2V1000-5FGG256C picture photo
Mfg. Part Number
XC2V1000-5FGG256C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 172 I/O 256FBGA
Datasheet Download
XC2V1000-5FGG256C.pdf
Availability of XC2V1000-5FGG256C
QUANTITY
XC2V1000-5FGG256C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2V1000-5FGG256C
Internal Part NumberEIS-XC2V1000-5FGG256C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-II
Number of LABs/CLBs1280
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits737280
Number of I/O172
Number of Gates1000000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-FBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2V1000-5FGG256C
Related LinksXC2V1000, XC2V1000-5FGG256C Datasheet, Xilinx Distributor
XC2V1000-5FGG256C Details Description
Related parts for XC2V1000-5FGG256C
GND CORD 15FT FOR MATS datasheet.pdf
RES 174 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 5.6K OHM 6SIP datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.15 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG BLACK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf