ON Semiconductor NCV5661MN15T2G
NCV5661MN15T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCV5661MN15T2G
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1A 6DFN
Datasheet Download
NCV5661MN15T2G.pdf
Availability of NCV5661MN15T2G
QUANTITY
NCV5661MN15T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV5661MN15T2G
Internal Part NumberEIS-NCV5661MN15T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 9V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C