TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FF35PE-LC
D38999/26FF35PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF35PE-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FF35PE-LC.pdf
Availability of D38999/26FF35PE-LC
QUANTITY
D38999/26FF35PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF35PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF35PE-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF35PE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FF35PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FF35PE-LC Details Description
Related parts for D38999/26FF35PE-LC
LED 7-SEG .80 SNGL S-RED CC DIR datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 120V 100A TO220-3 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1/8"X48" WHT datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 75A AC datasheet.pdf
POWER SUPPLY DC 35V/3A 70V/1.5A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf