Vishay/BCcomponents MKP385175125JCM2B0
MKP385175125JCM2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385175125JCM2B0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.00075UF 5% 1250VDC AX
Datasheet Download
MKP385175125JCM2B0.pdf
Availability of MKP385175125JCM2B0
QUANTITY
MKP385175125JCM2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385175125JCM2B0
Internal Part NumberEIS-MKP385175125JCM2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance750pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC450V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385175125JCM2B0
Related LinksMKP385175, MKP385175125JCM2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385175125JCM2B0 Details Description
Related parts for MKP385175125JCM2B0
CAP CER 4.7UF 4V X5R 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG BOOST SEPIC ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V datasheet.pdf