Panasonic Electronic Components ECJ-0EB1E392K
ECJ-0EB1E392K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-0EB1E392K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
ECJ-0EB1E392K.pdf
Availability of ECJ-0EB1E392K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECJ-0EB1E392K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-0EB1E392K
Internal Part NumberEIS-ECJ-0EB1E392K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-0EB1E392K
Related LinksECJ-0E, ECJ-0EB1E392K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-0EB1E392K Details Description
Related parts for ECJ-0EB1E392K
LED SPACER MOLDED (T1 3/4) .240" datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FILTER GEN PURPOSE 15A FASTON datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4453-E datasheet.pdf
CUSTM SFTY EDGE SGE-245 1546MM datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
680UF 16V 15X30MM 85C 15000H datasheet.pdf