Panasonic Electronic Components ECJ-1VB1H123K
ECJ-1VB1H123K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-1VB1H123K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
ECJ-1VB1H123K.pdf
Availability of ECJ-1VB1H123K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECJ-1VB1H123K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-1VB1H123K
Internal Part NumberEIS-ECJ-1VB1H123K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-1VB1H123K
Related LinksECJ-1V, ECJ-1VB1H123K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-1VB1H123K Details Description
Related parts for ECJ-1VB1H123K
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
D SUB SLIDE LOCK ASSBLY datasheet.pdf
OSC MEMS 50MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf