TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20H112K-S
ROV20H112K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV20H112K-S
Brief Description
VARISTOR 990V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20H112K-S.pdf
Availability of ROV20H112K-S
QUANTITY
ROV20H112K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20H112K-S
Internal Part NumberEIS-ROV20H112K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package450
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)990V
Varistor Voltage (Typ)1100V (1.1kV)
Varistor Voltage (Max)1210V (1.21kV)
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts680VAC
Maximum DC Volts895VDC
Energy620J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20H112K-S
Related LinksROV20H, ROV20H112K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV20H112K-S Details Description
Related parts for ROV20H112K-S
RES SMD 16.5KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
DIE SET SET OF 4 MMZ-AA-575 datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 6 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 50MA 19 OHM SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf