Panasonic Electronic Components ECJ-1VB1H153K
ECJ-1VB1H153K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-1VB1H153K
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
ECJ-1VB1H153K.pdf
Availability of ECJ-1VB1H153K
QUANTITY
ECJ-1VB1H153K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-1VB1H153K
Internal Part NumberEIS-ECJ-1VB1H153K
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)