Panasonic Electronic Components ECJ-2FC2D101J
ECJ-2FC2D101J picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-2FC2D101J
Brief Description
CAP CER 100PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
ECJ-2FC2D101J.pdf
Availability of ECJ-2FC2D101J
QUANTITY
ECJ-2FC2D101J Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-2FC2D101J
Internal Part NumberEIS-ECJ-2FC2D101J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-2FC2D101J
Related LinksECJ-2F, ECJ-2FC2D101J Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-2FC2D101J Details Description
Related parts for ECJ-2FC2D101J
IC OTP 256KBIT 90NS 28SOIC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
HEATSHRINK 1"-25M BLACK datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
COLLET NUT FOR BEND RELIEF datasheet.pdf
TERMINAL,SOLIS R 3/0 7.75MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F BLK datasheet.pdf