Panasonic Electronic Components ECJ-2FF1C475Z
ECJ-2FF1C475Z picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-2FF1C475Z
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V Y5V 0805
Datasheet Download
ECJ-2FF1C475Z.pdf
Availability of ECJ-2FF1C475Z
QUANTITY
ECJ-2FF1C475Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-2FF1C475Z
Internal Part NumberEIS-ECJ-2FF1C475Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-2FF1C475Z
Related LinksECJ-2F, ECJ-2FF1C475Z Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-2FF1C475Z Details Description
Related parts for ECJ-2FF1C475Z
FIXED IND 39UH 350MA 1.12 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A TO220F-4 datasheet.pdf
CONN CAP FOR MALE PLUG BLACK datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR BLUE datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf