Panasonic Electronic Components ECJ-2FF1E105Z
ECJ-2FF1E105Z picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-2FF1E105Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 25V Y5V 0805
Datasheet Download
ECJ-2FF1E105Z.pdf
Availability of ECJ-2FF1E105Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECJ-2FF1E105Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-2FF1E105Z
Internal Part NumberEIS-ECJ-2FF1E105Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-2FF1E105Z
Related LinksECJ-2F, ECJ-2FF1E105Z Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-2FF1E105Z Details Description
Related parts for ECJ-2FF1E105Z
RES SMD 200KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 9PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN CIC TOP 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf