Panasonic Electronic Components ECJ-2FF1E105Z
ECJ-2FF1E105Z picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-2FF1E105Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 25V Y5V 0805
Datasheet Download
ECJ-2FF1E105Z.pdf
Availability of ECJ-2FF1E105Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECJ-2FF1E105Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-2FF1E105Z
Internal Part NumberEIS-ECJ-2FF1E105Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-2FF1E105Z
Related LinksECJ-2F, ECJ-2FF1E105Z Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-2FF1E105Z Details Description
Related parts for ECJ-2FF1E105Z
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 1600V PWS-E-2 datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 10% BX 0805 datasheet.pdf
EX2 DEBURRING WHEEL 6" 8A MED datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf