Panasonic Electronic Components ECJ-2VB1H393K
ECJ-2VB1H393K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-2VB1H393K
Brief Description
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
ECJ-2VB1H393K.pdf
Availability of ECJ-2VB1H393K
QUANTITY
ECJ-2VB1H393K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-2VB1H393K
Internal Part NumberEIS-ECJ-2VB1H393K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-2VB1H393K
Related LinksECJ-2V, ECJ-2VB1H393K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-2VB1H393K Details Description
Related parts for ECJ-2VB1H393K
RES SMD 0.047 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR16A/AE16G/APK16A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 19POS 3.81MM PCB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-11 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK 0.100" R/A TH 30GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf