Panasonic Electronic Components ECJ-2VB2A103K
ECJ-2VB2A103K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-2VB2A103K
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
ECJ-2VB2A103K.pdf
Availability of ECJ-2VB2A103K
QUANTITY
ECJ-2VB2A103K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-2VB2A103K
Internal Part NumberEIS-ECJ-2VB2A103K
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-2VB2A103K
Related LinksECJ-2V, ECJ-2VB2A103K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-2VB2A103K Details Description
Related parts for ECJ-2VB2A103K
FIXED IND 120NH 1.53A 34 MOHM TH datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf