Panasonic Electronic Components ECJ-2YF1E474Z
ECJ-2YF1E474Z picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-2YF1E474Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 25V Y5V 0805
Datasheet Download
ECJ-2YF1E474Z.pdf
Availability of ECJ-2YF1E474Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECJ-2YF1E474Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-2YF1E474Z
Internal Part NumberEIS-ECJ-2YF1E474Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-2YF1E474Z
Related LinksECJ-2Y, ECJ-2YF1E474Z Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-2YF1E474Z Details Description
Related parts for ECJ-2YF1E474Z
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 48.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER SHD 40POS TOP 1MM datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM27402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
STRIP MARKER 7 SPCL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB SOCKET datasheet.pdf
INS BNCM CABLE ASSY 50OHM 200CM datasheet.pdf