Panasonic Electronic Components ECJ-3VB1C184K
ECJ-3VB1C184K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-3VB1C184K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.18UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
ECJ-3VB1C184K.pdf
Availability of ECJ-3VB1C184K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECJ-3VB1C184K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-3VB1C184K
Internal Part NumberEIS-ECJ-3VB1C184K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-3VB1C184K
Related LinksECJ-3V, ECJ-3VB1C184K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-3VB1C184K Details Description
Related parts for ECJ-3VB1C184K
MOSFET P-CH 50V 1.1A 4-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A 6DFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED XLAMP 5000K WHITE 18V SMD datasheet.pdf
CTV 7C 7#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf