Panasonic Electronic Components ECJ-3YB2A473K
ECJ-3YB2A473K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-3YB2A473K
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
ECJ-3YB2A473K.pdf
Availability of ECJ-3YB2A473K
QUANTITY
ECJ-3YB2A473K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-3YB2A473K
Internal Part NumberEIS-ECJ-3YB2A473K
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-3YB2A473K
Related LinksECJ-3Y, ECJ-3YB2A473K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-3YB2A473K Details Description
Related parts for ECJ-3YB2A473K
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 12.4OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN T5750 915MHZ datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 100K SPI 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TM3227K6R3EHBA datasheet.pdf
CTV 25C 16#20 5#12 4#8(COAX) datasheet.pdf
TV 4C 4#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf