Panasonic Electronic Components ECJ-4YB1H105K
ECJ-4YB1H105K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-4YB1H105K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X5R 1210
Datasheet Download
ECJ-4YB1H105K.pdf
Availability of ECJ-4YB1H105K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECJ-4YB1H105K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-4YB1H105K
Internal Part NumberEIS-ECJ-4YB1H105K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-4YB1H105K
Related LinksECJ-4Y, ECJ-4YB1H105K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-4YB1H105K Details Description
Related parts for ECJ-4YB1H105K
CAP TANT 0.47UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP MICA 50PF 3% 500V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX17830 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf