Panasonic Electronic Components ECJ-TVB1A104M
ECJ-TVB1A104M picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-TVB1A104M
Manufacturer
Product Category
Capacitor Arrays
Brief Description
CAP ARRAY 0.1UF 10V X5R 0805
Datasheet Download
ECJ-TVB1A104M.pdf
Availability of ECJ-TVB1A104M
QUANTITY
ECJ-TVB1A104M Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-TVB1A104M
Internal Part NumberEIS-ECJ-TVB1A104M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCapacitor Arrays
SeriesECJ-T
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Dielectric MaterialCeramic
Number of Capacitors4
Circuit TypeIsolated
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-TVB1A104M
Related LinksECJ-TV, ECJ-TVB1A104M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-TVB1A104M Details Description
Related parts for ECJ-TVB1A104M
FUSE CLIP CARTRIDGE 250V 10A PCB datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3049L/X 8" datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
FILTER CAP 4.7UF 4A 6.3V 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 740MA 949 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 17POS INLINE PIN datasheet.pdf