Panasonic Electronic Components ECK-A3F102KBP
ECK-A3F102KBP picture photo
Mfg. Part Number
ECK-A3F102KBP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 3KV Y5P RADIAL
Datasheet Download
ECK-A3F102KBP.pdf
Availability of ECK-A3F102KBP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECK-A3F102KBP Order Process
Ship out your order
Specifications of ECK-A3F102KBP
Internal Part NumberEIS-ECK-A3F102KBP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKBP
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECK-A3F102KBP
Related LinksECK-A3, ECK-A3F102KBP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECK-A3F102KBP Details Description
Related parts for ECK-A3F102KBP
HEADER OPEN .018"DIA .300 28POS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT ALT PN MBJ5C2 datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 330MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 70W datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP POLY 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
NUT,HEX,MACH SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 0.0012UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf