Panasonic Electronic Components ECK-A3F102MEH
ECK-A3F102MEH picture photo
Mfg. Part Number
ECK-A3F102MEH
Brief Description
CAP CER 1000PF 3KV Y5U RADIAL
Datasheet Download
ECK-A3F102MEH.pdf
Availability of ECK-A3F102MEH
QUANTITY
ECK-A3F102MEH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECK-A3F102MEH
Internal Part NumberEIS-ECK-A3F102MEH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMEH
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECK-A3F102MEH
Related LinksECK-A3, ECK-A3F102MEH Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECK-A3F102MEH Details Description
Related parts for ECK-A3F102MEH
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PIN datasheet.pdf
FERRITE BEAD 30 OHM .30A 0402 datasheet.pdf
MCP9,5BU-GEH2P,GRAU datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
MODULE DDR SDRAM 256MB 200SODIMM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf